Mi a célunk?

Motivációalapú szövegértés-fejlesztés

A jó olvasók iskolán kívül is sikeresebbek.

Az MTA-SZTE Olvasás és Motiváció Kutatócsoport 2021-ben alakult a Magyar Tudományos Akadémia Közoktatás-fejlesztési Kutatási Programjának támogatásával. A kutatócsoport célja a motivációalapú szövegértés-fejlesztés elméleti megalapozása és osztálytermi gyakorlatba való átültetése.

A megfelelő szövegértés elengedhetetlen ahhoz, hogy a tanulók sikereket érjenek el az iskolában, valamint iskolán kívüli életükben. Annak ellenére, hogy az optimális szövegértés elérése megközelítőleg egy évtizedet vesz igénybe, a magyar tanulók olvasásának direkt fejlesztése általában a negyedik évfolyam végén lezárul. 

A projekt egy olyan fejlesztőprogram kidolgozását és megvalósítását célozza, amelynek középpontjában felső tagozatos tanulókat oktató pedagógusok felkészítése áll arra, hogy tanulóik olvasási teljesítményét és olvasási motivációját saját tantárgyukba ágyazva képesek legyen hatékonyan fejleszteni és nyomon követni.

A projekt további célja a szövegformák és olvasási műveletek közötti interakciók vizsgálata, továbbá a tanulók által érzékelt nehézségek feltárása a különböző formátumú szövegek tartalmát, valamint a szöveg megértését mérő feladattípusok ismertségét, kedveltségét illetően.

Hiszünk az olvasás társadalmi előnyeiben, az olvasásfejlesztés motivációra ható erejében.

Kutatócsoportunk

hisz abban, hogy a jó olvasók az iskolában és az iskolán kívül is sikeresebbek lehetnek. Az olvasási teljesítmény és az olvasási motiváció támogatásán keresztül szeretnénk hozzájárulni tanulóink hatékonyabb tanulásához, motivációjuk erősödéséhez és iskolai jóllétük növeléséhez.

Úgy gondoljuk, a megfelelő olvasási teljesítmény nemcsak egyéni, de társadalmi előnyökkel is jár, többek között a közügyekben való részvételen vagy a foglalkoztatási lehetőségeken keresztül.